środa, 5 czerwca 2019

Pacynka w pracy logopedy i nie tylko...


Pacynka – to rodzaj lalki wywodzącej się z teatru. Pacynkę nakłada się na dłoń, a poruszając palcami i całą dłonią wprawia się ją w ruch, dzięki temu może ona ,,mówić’’. Zrobione są z miękkiego materiału, mogą być małe, duże, mogą przypominać postacie ludzkie lub najróżniejsze zwierzęta. 


Pacynki to doskonałe pomoce logopedyczne, które warto wykorzystać w pracy z dziećmi, ale nie tylko… W terapii logopedycznej sprawdzają się jako asystent logopedy oraz jako pomoc podczas samodzielnej pracy dziecka.

ZALETY
Ułatwiają nawiązanie kontaktu logopedy z dzieckiem – pierwszy kontakt dziecka z logopedą bywa trudny, dlatego warto na początku zajęć przedstawić pacynkę, która zmniejszy niepokój u dziecka oraz pomoże pokonać strach.

Umożliwiają pokazanie prawidłowego ułożenia narządów artykulacyjnych - pacynka, która ma buzię i język, idealnie nadaje się do zademonstrowania dziecku ćwiczeń artykulacyjnych, pokaże jak prawidłowo układać narządy mowy, aby wywołać daną głoskę.
Dzieci znacznie chętniej naśladują pacynkę niż logopedę przy wykonywaniu ćwiczeń – dziecku dużo łatwiej jest utożsamić się z pacynką, która jest pluszowa, kolorowa i wesoła, niż z dorosłym. Wszystko co robi pacynka wzbudza jego zainteresowanie, zachęca do naśladowania i powtarzania.
Zachęcają do spontanicznej aktywności – dziecko ,,mówiąc przez pacynkę’’ może poczuć się bardziej komfortowo i swobodnie.

Uwaga – dzieciom z problem koncentracji pozwalają skupić się, skoncentrować na wykonywanym zadaniu.
Wartościowa pomoc dydaktyczna – pacynek można używać podczas wielu zadań rozwijających najróżniejsze umiejętności dziecka, są doskonałe do ćwiczeń naprzemienności w komunikacji, idealnie sprawdzają się też podczas zabaw tematycznych oraz pomagają dziecku wczuwać się w rolę innych postaci.
Zamieniają zajęcia w świetną zabawę!



Wykorzystanie pacynki:

  • ćwiczenia orientacji w przestrzeni i przyimków: połóż pacynkę na stole, pod łóżkiem, na parapecie, obok krzesła itd.
  • ćwiczenia dialogów, narządów artykulacyjnych
  • ćwiczenia wywoływania głosek oraz utrwalania głosek w sylabach, wyrazach, zdaniach
  • ćwiczenia oddechowe i połykania
  • nauka piosenki, czytania, kolorów, kształtów itp.
  • powtarzanie słów, rozwijanie słownictwa i … zabawa!

Bywają pacynki rozzłoszczone albo zadowolone, smutne lub szczęśliwe, zawstydzone i nieśmiałe albo całkiem odwrotnie! To tak jak dzieci. Włączenie pacynki do zabaw jest doskonałym uzupełnieniem stymulującym rozwój dziecka. Dlatego warto w domu zaopatrzyć się w pacynkę aby je wykorzystywać do zabaw lub utrwalania umiejętności prawidłowej wymowy zdobytych przez dziecko w gabinecie logopedy.

Pacynka w pracy logopedy i nie tylko...

Pacynka – to rodzaj lalki wywodzącej się z teatru. Pacynkę nakłada się na dłoń, a poruszając palcami i całą dłonią wprawia się ją w ruc...